İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

sansursuz: THY`nin Ermenistan ve Kürdistan`lı Haritası TBMM Gündeminde

İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin, THY İtalya Milano Bürosunda hazırlanan ve yolculara dağıtılan Türkiye haritalı tanıtım broşüründe, Doğu Anadolu Bölgesi`nin “Ermenistan“ ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nin de “Kürdistan“ olarak tanıtılmasını bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Şirin, ANKA`nın THY`nin tanıtım broşürüne ilişkin haberi kaynak göstererek, Başbakan Tayyip Erdoğan`ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Şirin, THY İtalya Milano Büro Müdürü Kuntay Özkan ile Kültür ve Turizm Ofisi`nin hazırladığı ve yolculara dağıtılan Türkiye haritalı tanıtım broşüründe, Türkiye`nin Doğu Anadolu Bölgesi`nin üzerinde “Ermenistan“, Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nin üzerinde de “Kürdistan“ ibaresinin bulunduğunu belirtti. Şirin, konunun Büyükelçilik tarafından broşürün dağıtımını yapan THY Milano Ofisi Müdürü Kuntay Özkan`a sorulduğunda, “Gözümüzden kaçtı. Broşürü hazırlarken yabancı bir siteden hatalı bir Türkiye haritası indirilmiş“ yanıtının verildiğini anımsattı.

Şirin, Erdoğan`a, olayın sorumluları hakkında idari ve hukuki bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sorarken, “Başlatılmamışsa başlatılması düşünülmekte midir? Sorumlular hakkında yalnız idari değil, hukuki ve cezai işlem de yapılacak mıdır? Yapılması gereken soruşturmanın selameti bakımından muhtemel sorumlulara görevden el çektirilmiş ve merkeze alınmışlar mıdır?“ dedi.

Kaynak : ANKA Ajansı
13 Nisan 2004 15:24

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: