İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

bbc: Koçaryan´dan muhalefete diyalog çağrısı

Chloe Arnold

Erivan, Ermenistan

Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, istifa etmesi talebiyle bir haftadır süren gösteriler ardından, muhalefete diyalog çağrısı yaptı.Muhalefet bir haftadır Koçaryan aleyhinde eylem yapıyor

Ermenistan’da dün gece, başkent Erivan’da muhaliflerle polis arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından durum hala gergin.

Muhalefetin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyüşü ise polisin müdahalesiyle sonuçlandı.

Polis, Cumhurbaşkanı Koçaryan’ın evine ve meclis binasına doğru yürüyen binlerce kişilik kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullandı.

Muhalifler, eylemcilerin çoğunun dövüldüğünü ve gözaltına alındığını söylüyor. Ülkede, bir haftadan fazla bir süredir Koçaryan’ın istifasına yönelik protestolar düzenleniyor.

Muhalefet, ülkedeki yoksulluk ve yolsuzluk nedeniyle Koçaryan’ı sorumlu tutuyor.

Gelişmeler üzerine bugün öğle saatlerinde acil kabine toplantısı yapan Koçaryan, muhalefetle görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Ancak, Ermenistan Devlet Başkanı, muhalefeti, geçen yıl komşu ülke Gürcistan’da düzenlenenGül Devrimi’ne benzer bir darbe hazırlamakla da suçladı.

Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze de binlerce kişinin evine yürüyüşe geçmesi ardından görevden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: