İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ntv: Ermenistan’da iktidara protesto

12 Nisan 2004— Göstericiler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 200 metre kala geniş güvenlik önlemleri alan polis tarafından durduruldu.

Güvenlik güçleri sayıları beş bini bulan göstericilere karşı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın çevresinde dikenli tel çekilmesini de kapsayan geniş güvenlik önlemleri aldı. Muhalefet liderleri de aynı bölgede bulunan parlamento binası önünde yaptıkları konuşmalarda polis müdürlerine halka karşı güç kullanılmaması çağrısında bulundu.

Polislerin yolları yasadışı olarak kestiğini belirten muhalefet liderleri tüm televizyon kanallarının gösteriyi canlı olarak yayınlaması istendi. Gösteride henüz herhangi bir gerginlik veya arbede yaşanmadığı belirtildi.

Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan geçen yılki seçimlerde ikinci kez bu göreve seçilmiş, muhalefet devlet başkanlığı ve sonrasında iktidar partisinin kazandığı parlamento seçimlerinde usulsüzlükler yapıldığını öne sürmüştü. Ermenistan Anayasa Mahkemesi seçim sonuçlarını onaylamış ancak lider kadrosunun onaylanması için bir yıl içinde bir referandum yapılmasını önermişti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: