İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

hürriyet: Gibson’ın Hz. İsa filmi Hollywood’u da böldü

Hz.İsa’nın son saatlerini yorumlayan ve derin tartışmalar yaratan Mel Gibson’ın “Tutku” filmi, dün ABD’de vizyona girerken, Hollywood’u da böldü.

CLINT Eastwood, film için ‘‘Çok cesur bir hamle ve böyle bir film yaptığından dolayı Gibson’a hayran kaldım’’ dedi. Ünlü aktör Michael Douglas ise ‘‘Tutku’’yu henüz görmediğini, ancak hayli etkileyici bir pazarlama işi olduğu yorumunu yaptı. ‘‘Malcolm in the Middle’’ televizyon komedisinde aktrislerinden Jane Kaczmerek, ‘‘İsa’nın adını kullanarak nefret yaymaya çalışan herkes kendinden utanç duymalıdır. İsa’nın öyküsü harika, ancak böyle bir öyküyle nefret yaratıyorsanız hiç kimseye yararı olmaz’’ diye tepki gösterdi. Filmin oyuncularından Monica Bellucci, ‘‘İsa’nın hayatı kanlı geçmiş. İsa’nın hayatında şiddet varmış, bu filmde de var. Bence bu film şiddete karşı bir şiddet filmi. Mel Gibson çok güçlü ve baştan beri böyle tartışmalar yaratacağını bildiğinden çok cesur’’ diye konuştu.

Patlamış mısır ve İncil

ABD’de 4 bin sinemada gösterime giren ‘‘Tutku’’yu izlemeye gelenlerden bazılarının elinde patlamış mısır, bazılarınınsa İncil olması dikkati çekti. Adrian Alonzo adındaki bir izleyici, ‘‘Bir başvuru kaynağı olarak İncil aldım. Sorusu olanlara yardımcı olmak istiyorum’’ dedi. Hıristiyan ve Yahudi din adamları ise filmin dini belgelerden uzaklaştığını belirterek, ‘‘duygudan yoksun ve şiddet ağırlıklı’’ olduğuna işaret ettiler. Yahudi din adamları ise anti semitizmi körüklemesinden endişe duyduklarını belirttiler. Öte yandan hayvan hakları savunma derneği PETA, Montana eyaletinin Columbus kentinde bir sığır çiftliği bulunan Gibson’u, hayvanları mezbahaya ölüme yollamaktan çekinmediği için eleştiriyor. PETA ‘‘İsa’nın çektiği acıları gözler önüne seren Gibson’un, hayvanların mezbahalarda yaşadıklarını da gözler önüne sermesini’’ isteyerek ‘‘Tanrı’nın tüm yaratıklarına aynı saygıyı göster’’ çağrısında bulundu.

Yorumlar kapatıldı.