İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ntv: ‘Türkiye insan haklarına uymalı’

13 Şubat 2004— Khan, Reuters’a verdiği özel demeçte, Türkiye’nin bu konuda adımlar atmasına karşın, yapılan bir çok reformun günlük yaşama yansımadığını belirtti.

İnsan hakları ihlallerinin, işkencenin günlük hayatta devam ettiğini öne süren Khan, “Türk Hükümeti, reformlara 2004’te de devam edeceğini gösterdi. Ama yasaları, kurumları değiştirmeye odaklanmak yeterli olmaz, kesin önlemler de almak gerekir” dedi.

Türkiye’nin, “çok büyük boyutta insan hakları ihlalleri tarihine sahip bir ülke olduğunu” kaydeden Khan, “yasal değişikliklerin önemli olmasına karşın hükümetin, AB standartlarını karşılamak için bugüne kadar yaptığı reformlara kıyasla daha sağlam reformlar uygulamalıdır” dedi.

TÜRK POLİSİNİN SERTLİĞİ

Polis sertliğinin Türkiye’de insan haklarıyla ilgili kaygıların en başında geldiğini belirten Khan, gözaltı merkezlerinin bağımsız birimlerce denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

Hükümetin, reform sürecinde insan hakları savunucusu gruplarla görüş alışverişinde bulunma arzusunda olduğunu da ifade eden Khan, buna karşın devlet kurumları içerisinde bu gruplara karşı var olan kuşkuların, hükümetin bunları reform sürecine dahil etmesi sürecine zarar verdiğini ifade etti.

Yorumlar kapatıldı.