İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

hürriyet: Tarih dersleri (1)

Özdemir İNCE

Bu yazının adının aslında “Deveye Hendek Atlatmak” ya da “Benim Oğlum Bina Okur Döner Döner Yine Okur” olmalıydı.

Ama yazı dizimin adını “Tarih Dersleri” koymamın hem daha kibar, hem daha acıtıcı olacağını düşündüm. Düşündüm, çünkü karşımda bir tarafta “Okumadan Alim Yazmadan Katip” bazı internet entellektüelleri, bir tarafta da Ermeni Soykırımı militanları var.

***

20.yüzyılın ilk yarısında öjenizm (Eugenism) ideolojisinin peşine takılıp sakatları, akıl dengesi bozukları, siyah saçlıları iğdiş ederek Nazi Almanyası’na örnek olan İsveç’i tartışırken Ermeni Soykırımı iddiaları tekrar ısıtıldı.

İddialar tekrarlanacak, iddiacılar bıkmayacak, ama ben de bıkmayacağım.

***

Malatyalı Bogos biraderimiz Fransızların Çukurova’da kurduğu Ermeni lejyonları konusunda beni yalancılıkla suçlayan anlamlı bir mesaj gönderdi:

“Sayın İnce,

Ermenilerin Doğu Anadolu’da ayaklandıklarını çok okudum ve dinledim. Fakat Ermenilerin Güney Doğuda légionner üniformasıyla ayaklanıp Türklere zulüm ettiğini sizden duyup okuyorum. Tabii ki bu konuda sizin bağnaz psikozunuzu bildiğim için maalesef benim için pek inandırıcı olmuyor.

Her ne kadar siz aksini iddia etseniz de bu iddianız bana ninni gibi geliyor.

Saygılarımla.”

Durum ilginç: Ya Avrupa ve Ermeni kaynaklarında, konuyla ilgili kitaplarda, bu konuda bilgi yok, ya da Malatyalı Bogos biraderimiz okumaktan hoşlanmayan bir memleketlimiz.

Bu nedenle kendisine yardımcı olmaya karar verdim!

***

Bir de Avrupa’da doğmuş ya da büyümüş, biraz mürekkep yalamış “Kabul et kurtul!”cu kardeşlerimiz var. Demokrasi, insan hakları, resmi tarihten söz ederek, yaşadıkları ülkenin gerçek tarihini bilmeden o ülkenin nasıl zengin ve özgürlükçü olduğunu bana anlatan, yani tereciye tere satanlar var.

Onların da kendi tarihlerinden haberleri yok. Alın teri döküp tarih öğreneceklerine “Kabul et kurtul!” yöntemini seçmişler.

Bunlara da yardımcı olmaya karar verdim!

***

Bir de yurt dışında yaşayıp, tartışma konumuzu türlü nedenlerle inceleyememiş sakin okurlar var. Almanya’da yaşayan Peyman hanım gibi…

“Pek Sayın Özdemir Bey,

Yazınız hayli informatif. Yalnız Fransız yabancı lejyonuna alınan bu Ermenilerle ilgili bilginiz neye dayanıyor, bu hususta yazılmış bir anı, tarihi bir kitap vs. var mı? Bildirirseniz sevinirim.”

“Her ülkenin geçmişinde lekeler vardır. Tarihi zamanında değerlendirmek gerekir. Bu gölgeli sayfalara bir açıklık vermek, bilgilenmek ve bilgilendirmek de çok önemli. Bu nedenle bu tür yazılarınıza lütfen, dipnot ekleyin.”

***

“Ninni Söylememi İstemeyin Benden” başlıklı yazımda değindiğim Ermeni Lejyonu bilgisini daha önce birkaç kez adını andığım Justin McCarthy’nin ÖLÜM VE SÜRGÜN (İnkilap Kitabevi) adlı kitabından aktarmıştım.

Fakat görüyorum ki okurlar bu konuda ayrıntılı bilgi istiyorlar. Bu nedenle, önümüzdeki çarşambadan itibaren, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günkü yazılarımı bu konuya ayıracağım.

Yorumlar kapatıldı.