İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

zaman: Erdoğan’ın teklifine çelişkili Ermeni tepkisi

ABD’de temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün, “Tarih kitaplarından soykırım iddialarını çıkarmak istiyoruz.” açıklamasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Türkiye’deki Ermeni çevreler başbakanın konuşmasını olumlu karşılarken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, soykırım iddialarından vazgeçmenin Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için ‘ön şart’ olmadığını söyledi.

Başbakanın açıklamalarını değerlendiren Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, “Başbakanın beyanatında alışıla geldik üslubun dışında yeni bir üslup görüyorum. Örneğin Ermeniler de yaptı bizler de yaptık gibi bir üslubun, ‘bizler de yaptık’ bölümü benim için yeni bir sözdür ve ilk kez bir başbakan bunu ifade etti.” diye konuştu. Bu çağrının samimi olduğunu düşündüğünü belirten Dink, çağrının Ermenistan devletince de olumlu karşılanacağını sandığını kaydetti. Dink, Başbakan’ın, ‘tarih tarihçilere bırakılmadır’ ifadesine katılmadığını vurgulayarak, Asıl olması gerekenin bütün gerçekliği ile konuşulan bir tarih olduğunu söyledi.

Başbakanın konuşmasının sorunun aşılması açısından olumlu olduğunu söyleyen Türk Ermeni İş Konseyi Başkan Yardımcısı Noyan Soyak da, “Sorunları unutmak veya üstünü örtmekten ziyade diyalogla aşabiliriz.” dedi. Başbakanın ılımlı yaklaşımının, iki taraf arasında yapılacak konuşmalara olumlu zemin oluşturacağını kaydeden Soyak, “Diyalog da kurulursa bunlar çözüme kavuşur.” diye konuştu.

Açıklamaları değerlendiren Ermenistan Dışişleri Bakanı Oskanyan ise Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde Ermeni soykırımı iddiasından vazgeçmenin ön şart olmadığını söyledi. Oskanyan, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulması için sözde soykırımı dile getirmekten vazgeçmeyeceklerini belirtti ve iddiaların bütün dünya tarafından tanınması amacıyla faaliyetlerini sürdüreceklerini kaydetti.

29.01.2004

Zafer Özcan

İstanbul

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: