İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TIBREVANK’IN 50.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

TIBREVANK’IN 50. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

Eski adı Surp Haç Tıbrevank Ermeni Ruhban Okulu, yeni adı Surp Haç Ermeni Lisesi olan okulumuzun 50. kuruluş yılı bu hafta çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Kutlamalara, Tıbrevanklı üç Sırpazan, İstanbul’da yaşayan Tıbrevanklılar ve Tıbrevank severler ile dünyanın 14 ayrı ülkesinden bu kutlama için Türkiye’ye gelen Tıbrevanklılar ve aileleri katıldı.

Kutlamalar cumartesi günü, yurt dışından Tıbrevank’ın 50. kuruluş yılı kutlamalarına katılmak üzere gelen üç sırpazanımız Almanya ruhani önderi D. Karekin Arkyebiskopos Bekciyan, ABD Nevyork ruhani önderi Hajak Arkyebiskopos Barsamyan ve Vaşangton’da görevli Viken Yebiskopos Aykazyan onuruna Kumkapı Meryam Ana Kilisesinde, saat 18.00 da düzenlenen özel bir törenle başladı. Törene Patrik Hazretleri başkanlık etti.

Pazar günü Patrik Hazretlerinin de katılımıyla, Şahan Sırpazan tarafından Surp Haç Kilisesinde, iki yerçahumpumuzun eşliğinde muhteşem bir badarak yapıldı. Daha sonra okul bahçesinde yemek yendi. O gece isteyen Tıbrevanklılar eski yatakhanelerinde yattı, futbol oynandı, eski günler anıldı.

Pazartesi sabah kahvaltıdan sonra Srpazanların başkanlığında Bağlarbaşı, Şişli ve Balıklı Ermeni mezarlıkları ziyaret edilerek dua edildi. Hokeluys Patriklerimiz anıldı.

Salı akşamı, Tıbrevank Yetişenler Derneği’nde genel bir toplantı yapıldı. Yönetim kurulu Tıbrevanklılara, Tıbrevank’ın sorunları konusunda bilgi verdi. Bütçeler açıklandı.

Çarşamba günü, Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda Kardeş Türküleri ve Civan Kasparyan’ın
Konseri vardı. Herkes çok eğlendi, güzel bir geceydi.

Cuma günü etkinliklerin son günü oldu. Yeşilköy Polat Hotel’de havuz başında bir kokteyl verildi. Kokteyli balo salonunda balo ve yemek izledi. Baloya Milli Eğitim Bakanı ve bazı yetkililer de katıldı. Senaryosu Nazar Büyüm tarafından yazılan ve yönetmenliğini Ludmilla Büyüm’ün üstlendiği Tıbrevank filmi Kevork Malikyan tarafından seslendirildi. Film tek kelimeyle muhteşemdi ve herkesi çok mutlu etti.

Nazar Büyüm okulun sorunları ile ilgili bir konuşma yaparak Sayın Bakandan okulun yaşamsal sorunları konusunda yardım istedi. Açık bir şekilde lütfen bu okula sahip çıkın dedi. Sayın bakan gerekenlerin yapacağını belirtti. Sayın bakan konuşmasında din, dil ve köken farkı gözetmeden bütün Türkiye vatandaşlarının eşit olduğunu belirtti.

50.Yıl kutlama haftası böylece sona erdi.
Tıbrevank’ın 50.Yılını kutluyor nice elli yıllar diliyoruz.
Hyetert

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: