İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

hürriyet: Ermenistan´da ilk Türk askeri

Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA

NATO üyesi 19 ülkeden toplam 400 askerin katılımıyla gerçekleştirilen “Cooperative Best Effort-2003” sanal tatbikatı için Türk askerlerinin Ermenistan’a girmesine, Ermeni Parlamentosu önce itiraz etti.

Sovyetler Birliği’nin parçalanmasından sonra ilk defa Türk askeri NATO çerçevesinde Ermenistan toprağına ayak bastı. Ermeni Parlamentosu’nun itirazlarına rağmen Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan, Türk askerinin tatbikata katılımına izin verdi.

Türk askeri, ilk kez NATO tatbikatı çerçevesinde Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından geçtiğimiz günlerde Ermenistan toprağına ayak bastı. 16-27 Haziran tarihinde yapılan NATO tatbikatı çerçevesinde Mehmetçik de Ermeni toprağındaki savaş oyunlarına katılıyor.

‘‘Barış İçin Ortaklık’’ (BİO) programı çerçevesinde bölgede olası sorunlar karşısında ‘barış gücü oluşturma’ provası niteliği taşıyan tatbikata, NATO üyesi ülkelerden ABD, İngiltere, Kanada, İtalya, Türkiye, Yunanistan, Polonya ve Macaristan katıldı. NATO’yla ortaklık anlaşması bulunan ülkelerden Rusya, Romanya, Bulgaristan, Avusturya, Ermenistan, Gürcistan, Letonya, Makedonya, Moldova, Slovakya ve Özbekistan da tatbikata iştirak etti.

ERİVAN’DAN ŞARTLI ONAY

Ermenistan’daki tatbikat, Türk askerinin bölgeye gitmesinin yanı sıra Rusya’nın ilk kez bir NATO tatbikatına katılmasıyla da tarihi bir nitelik kazandı. Resmi adı ‘‘Cooperative Best Effort-2003’’ olan ve 19 ülkeden kısıtlı sayıda toplam 400 askerin katılımıyla yapılan tatbikatın dört komutanından biri, Türkiye’den NATO Güney Kanadı Karargáhı’ndan Albay Ahmet Kabak oldu.

Ermenistan’da yoğun tartışmalardan sonra komutanlardan birinin Türk olması ve kısıtlı sayıda Türk askerinin tatbikata katılması Ermeni Parlamentosunun itirazlarına rağmen Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan tarafından alınan kararla müsaade edildi. Ermenistan, Mehmetçiğin toprağına ayak basmasına izin verirken, ‘‘Gelecekte benzer bir tatbikat Türkiye veya Azerbaycan’da yapılacak. Oraya da biz Ermenistan olarak asker göndeririz’’ dendi.

LE MONDE: KIMILDAMA VAR

Ermenistan’daki tatbikata Türk askerinin de katılması, Fransız Le Monde Gazetesi’ne de konu oldu. 2001’de ABD desteğiyle başlatılan Türkiye ve Ermenistan arasındaki diyalog programının, ‘soykırım’ sorunu nedeniyle başarısız olduğunu belirten gazete, son doöemlerde ikili ilişkilerde bir ‘‘kımıldama’’ yaşandığını yazdı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Robert Koçaryan’ın seçilmesinden sonra kendisine tebrik mesajı gönderdiği, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de 22 Mayıs’ta Türkiye topraklarının tanınması halinde, Ermenistan’la ilişkileri normalleştirmeye hazır olduklarını dile getirdiğini hatırlattı.

Onlar da bizim tatbikata gelecek

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, NATO kapsamında Ermenistan’da düzenlenen plan tatbikatına Türkiye’nin katılmasıyla, ‘‘Erivan yönetimi ile işbirliğine hazırız’’ mesajının da verildiğini vurgulandı. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de yapılacak benzer bir tatbikata da Ermeni askerlerinin katılacağı belirtildi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: