İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

azg: AB ERMENİSTAN’A YARDIM EDECEK

Dün başlayan, Ermenistan-AB İşbirliği Komitesi 4. otırumu bitiminden sonra, Ticaret ve Ekonomik Gelişim bakanı Karen Cşmarityan ve AB Dış İlişkiler Gn. Yönet. Md. Hugos Minkarel, Armenia Oteli’nde bir basın toplantısı düzenlediler. Cşmarityan’ın vurguladığına göre; ermeni tarafı, ermeni işadamlarına Avrupa pazarlarında daha uygun koşullar yaratılmasına ilişkin ricada bulundu. Görüşmelerde, Ermenistan’ın Enformasyon teknolojileri merkezine dönüştürülmesi, DTÖ norm ve taleplerinin gerçekleştirilmesine ilişkin sorunlar da irdelendi.

AB temsilcisi, Ermenistan’ın son yıllarda gösterdiği etkileyici ekonomik gelişimi kutladı ve müteşebbis ortamının iyileştirilmesinin ülke gelişimi açısından önemini vurguladı ve AB’nin gelecekteki genişlemesinin iki taraflı işbirliği için yeni olanaklar açacağını söyledi. Minkareli; Ermenistan’da bilişim teknolojilerinin (BT) geliştirilmesine desteği tekrar teyid etti ve Atom Santralı’nın kapatılması durumunda, AB’nin 100.000.000 Euro verme sözünün de gerçek olduğunu da söyledi. 1992 yılından bu güne AB’nin sağladığı yardım miktarının 320 milyon Euro olduğu da vurgulandı.

Ermenistan Atom Santralı’nın kapatılması ve ikame enerji kaynağı bulunması konusunun ayrıntılı tartışıldığını ve AB’nin belirtilen miktarı verme sözünü koruduğunu belirtti Karen Cşmariytan. Dahası, AB, eksik miktarların temini için, donör ülkeler toplantısı yapmaya hazırlanıyor.

Minkarel; santralın kapanması durumunda, alternatif enerji kaynakları bulunmasına ilişkin AB tarafından incelemeler yapıldığını ve sonuçlarının bu yaz belli olacağını söyledi.

Ermenistan’ın BT merk. dönüştürülmesine ilişkin olarak, Minkarel, bu alanın iletişim tekn. durumunun iyileştirilmemesi durumunda gelişmeyeceğini, Ermenistan Hükümeti ve Armentel’in sözleşme şartlarını yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

“Karen Cşmarityan milletvekili mi olacak yoksa bakan olarak mı kalacak?” sorusuna ilişkin olarak, Ticaret ve Ekonomik Gelişim Bakanı, milletvekilliği mazbatasından feragat ettiğini, bakan tayin olma meselesininse Başkan’ın kararına bağlı olduğunu, ifade etti.

AB temsilcisi, Ermenistan’daki Başkanlık ve Parlamento Seçimleriyle ilgili olarak, görüşmeler esnasında, her iki tarafın da seçimlerde eksiklikler olduğu konusunda mutabık olduğunu kaydetti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: