İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hürriyet: Ermenistan da Avrupa için idam cezasını tartışıyor

Ermenistan’da birkaç ay önce Türkiye’de olduğu gibi idamın kaldırılması tartışılıyor. Avrupa Konseyi, Erivan’a Haziran ayına kadar cezayı kaldırması için süre verdi. Bu durumda üç yıl önce parlamentoyu basıp başbakan ve meclis başkanı dahil 8 kişiyi öldüren katiller, idam cezasından kurtulacak. Kamuoyu ise ikiye bölünmüş durumda.

ASLINDA Ermenistan 10 yıldır idam cezasına moratoryum uyguluyor, yani cezalar infaz edilmiyor. Avrupa Konseyi ise Haziran ayına kadar idam cezasının kaldırılmasını istiyor. Ancak tıpkı Abdullah Öcalan’ıN idamdan kurtulması gibi, ceza kaldırılırsa, meclis baskınını düzenleyen katiller, ipten kurtulacak.

27 Ekim 1999 tarihinde meclisi basan silahlı kişiler, dönemin başbakanı, meclis başkanı ve 6 diğer yetkiliyi tarayıp öldürmüşlerdi. Saldırgan çetenin lideri Nairi Unanyan ve 5 adamının yargılanması hala sürüyor. Avrupa Konseyi, cezanın kaldırılmasını istese de bazı Ermeniler saldırganların idam edilmesini istiyor. Devlet Başkanı Robert Koçaryan ise Avrupa standartlarına ulaşmak için idam cezasını kaldırmaya çalışıyor. İçişleri Bakanı Haik Haroutunyan’ın danışmanı Nikolai Grigoryan, ‘‘Ermenistan bir hukuk devletidir, kendi vatandaşlarına idam cezası uygulamaktan vazgeçmelidir’’ diyor. İdam cezasının kalkması halinde infazı bekleyen 42 kişinin cezası ömür boyu hapse çevrilecek ve uzun süreli mahkumların kaldığı hapishanelere nakledilecekler.

İdam cezasının kaldırılması Ermenistan da geniş çaplı destek de buluyor. Sovyetler Birliği döneminde bile idamlıklar, infaz için Rusya’ya yollanırdı. Ermeni Kilisesi’nden bir rahip, ‘‘Kimsenin Tanrı’nın verdiği canı alma hakkı yoktur. Bir Hıristiyan olarak ölüm cezasına karşıyım ve ömür boyu hapis cezasını destekliyorum. Bu epey ağır bir ceza, ancak insana hatalarını algılama şansı verir’’ dedi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: