İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zaman: ABD´deki Türkler, NBC´yi protesto kampanyası başlattı

ABD’de NBC televizyon kanalında yayınlanan “Saturday Night Live” komedi programındaki bir skeçte Türklerin, Arap ismi taşıyan, burnunu karıştırıp, sigara içen, Ermeni düşmanları olarak sergilenmesi, ABD’de yaşayan Türklerin büyük tepkisine yol açtı.

ABD’nin en çok izlenen komedi programlarından biri olan “Saturday Night Live’ın” Cumartesi gecesi konuğunun ise “Kalbinin Sesini Dinle” (My Big Fat Greek Wedding) filminin oyuncularından Yunan asıllı Nia Vardalos olması, ABD’deki Türkler açısından daha da dikkat çekici bulundu. Skeçte Vardalos, televizyonda burnunu karıştıran bir Türk kadınını canlandırdı.

Programda, dalgalanan Türk bayrağının üzerinde “Türk Devlet Televizyonu” yazarken, Türk sunucu ve konuk aktör rolündekilerin isimlerinin Arapça olduğu, Arap aksanıyla konuştukları, sahtekar ve despot imajı taşıdıkları, yayın sırasında sigara içtikleri, burunlarını karıştırdıkları, ucuz ve 1970’lerin havasını taşıyan kıyafetler giydikleri görüldü. Türk rolündekiler, “bu kız iyidir, Ermeni değildir” benzeri cümleler de kullandılar.

Programı protesto için, yurtdışında yaşayan Türklerin iletişim ağı Turkish Forum adlı kar amacı gütmeyen kuruluş aracılığıyla bir karşı kampanya çağrısında bulunuldu.

Yorumlar kapatıldı.