İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lraper: Danıştay´da İptal Davası Açılması Muhtemel

Ermeni, Rum ve Musevi cemaat vakiflarının avukatları, 1 Kasım 2002 Cuma günü, Fener Rum Patrikhanesi’ndeki 2. toplantılarını gerçekleştirdiler.

Prof. Dr. Hüseyin Hatemi’nin başkanlık ettiği toplantıda, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3 Ağustos’ta kabul edilen AB uyum yasasının azınlık vakıfları ile ilgili 4 Ekim’de yayınlanan yönetmeliği bir kez daha incelendi.

Bu yönetmeliğin, cemaat vakıflarının mal edinmesine olanak tanımadığına, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sına, İnsan Hakları Beyannamesi’ne, Medeni Kanun’a ve benzeri mevzuata aykırı olduğu bir kez daha vurgulandı, ve Danıştay’da “yönetmeliğin iptali” için dava açılmasının kaçınılmaz olduğuna karar verildi.

Daha sonra açılması muhtemel davanın ana hatları tespit edildi ve her bir cemaatin avukatlarının bu belirlenen ana hatlara dayanarak kendilerine göre dava dilekçeleri hazırlayıp dava açmaları görüşüne varıldı.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından bu konuyla ilgili başka bir toplantı daha yapmanın gereksiz olduğu kabul edildi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: