İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Star: Vakıflar için kanun şart

Milli Güvenlik Kurulu’nun Eylül ayı olağan toplantısı dün yapıldı. 2.5 saat süren toplantıya, Orgeneral Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanı, Orgeneral Aytaç Yalman ise Kara Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla ilk kez katıldı. Toplantıya ilk kez katılanlar arasında, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur da vardı.

Toplantının ülke geneliyle ilgili bölümüne azınlık vakıfları hakkında çıkarılan yeni kanun damgasını vurdu. Vakıflarla ilgili yönetmelik MGK’ya sunuldu. Vakıflar Genel Müdür Vekili Ümit Çoban, yönetmelikle ilgili bilgi verdi. Komutanlar öncelikle, azınlık vakıflarıyla ilgili düzenlemenin yönetmelikle sınırlı kalmasının doğru olmayacağını, bürokratik engellerin birtakım çevreleri yıldırmayacağını vurguladılar. Meclis tarafından, Türkiye’nin aleyhine olmayacak bir yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini savundular. Kurulun asker kanadı, mal edinmek isteyen vakıfların buna ihtiyaçlarının olup olmadığının mutlaka tespit edilmesi gerektiğini belirttiler. Toplantıda ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün parti ve dernekleri denetleme yetkisi bulunmasına rağmen, vakıflar üzerinde denetleme yetkisinin olmadığına da dikkat çekildi. Bu durumun Türkiye aleyhine faaliyette bulunmak isteyen oluşumların işine yaradığına dikkat çeken komutanlar, konuyla ilgili yeni bir yasanın çıkarılması gerektiğini anlattılar. RTÜK Başkanı Fatih Karaca da toplantıda, yerel dillerde TV yayınına ilişkin yönetmelik çalışması hakkında bilgi verdi.

Irak konusu değerlendirildi

Toplantıda, ‘ABD’nin Irak’ta rejimi değiştirmeye yönelik olası harekatı’ da değerlendirildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasına yönelik tavrını sürdürmesi gerektiğini belirtti. -IŞIL ABIŞGİL-

Yorumlar kapatıldı.