İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Radikal: Gürel Paris´ten destek istedi

AA – PARİS – Üç Avrupa ülkesini kapsayan AB turunu sürdüren Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel, Britanya’nın ardından dün Fransa’daydı. Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin ile bir araya gelen Gürel, daha sonra düzenlediği basın toplantısıyla görüşmeden duyduğu memnuniyeti aktardı. Fransa’nın Türkiye’nin taleplerine sıcak baktığını belirten Gürel, Paris yönetiminin Türkiye’nin AB perspektifinde kat ettiği yolu en doğru değerlendiren ülkelerin başında geldiğini vurguladı. Fransız bakandan AB konusunda yardım edileceği mesajı aldığını belirtirken, Paris’ten, Londra’ya oranla, AB’ye üyelik takvimi almak konusunda daha olumlu duygularla ayrıldığını belirtti.

Dışişleri Bakanı, iki ülkenin Irak konusunda da aynı kaygıları paylaştıklarını vurguladı. Geçmişte Fransa’yla ilişkilerde sorun yaratan ‘Ermeni soykırımı yasası’ konusunda duyulan rahatsızlığı gündeme getirdiğini belirten Gürel, KADEK’in yasaklanması konusunda da destek istediğini söyledi. Gürel, Türkiye’de artık idam cezasının kaldırıldığını hatırlatarak Fransa’da tutuklu olan PKK’lı Rıza Altun’u iadesi ve Med TV’nin kapatılması için duyarlılık istediğini de kaydetti.

‘Reformlar görüşülecek’

Dışişleri Bakanı bugün Kopenhag’a geçip turunu AB dönem başkanı Danimarka ile tamamlayacak. Dün bir açıklama yapan Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, Gürel ile görüşecek olmasını ‘İyi bir fırsat’ diye niteleyip “Son reformların içeriğiyle ilgili değerlendirme yapmak istiyorum. Ayrıca Ortadoğu, Kıbrıs sorunu ve NATO ile işbirliği gibi iki tarafın çıkarlarını ilgilendiren konuları da görüşeceğiz” dedi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: