İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lraper: KARTAL YÖNETİCİLERİ RUHANİ KURUL DİVANI İLE GÖRÜŞTÜ

Episkopos Aram Ateşyan başkanlığındaki Ruhani Kurul divan üyeleri, 24 Eylül 2002 Salı sabahı, Patrikhane’de Kartal Surp Nışan Kilisesi Vakfı Başkanı Onnik Özçelik ve yardımcısı Arman Güler ile bir görüşmede bulundular.

Toplantıda rahiplerimizin 28 Ağustos 2002 tarihli 2. Yaz toplantısından sonra, Pazar günleri Kartal Kilisesi’nde ibadet eden Presbiteryenler hakkında, bazı çevreler tarafından ortaya atılan söylentiler görüşüldü.

Yönetim kurulu başkanı Onnik Özçelik, Presbiteryen cemaatinin üç yılı aşkın bir süredir Patriklik Makamı’nın ve resmi birimlerin bilgileri dahilinde Pazar günleri Surp Nışan Kilisesi’nde ibadet ettiklerini, bugüne kadar bu kilise ve Presbiteryen Cemaati hakkında herhangi bir şikayet alınmadığını, son birkaç hafta zarfında ise gerek Patrikliği gerekse Kilise Vakfını zan altında bırakabilecek bazı dedikoduların kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.

Ruhani Kurul Başkanı Aram Srpazan görüşme esnasında vakıf üyesi olup da görüşmeye işi olduğunu ileri sürerek katılmayan Misak Şernaz ile de telefonla görüştü. Şernaz, Presbiteryen Cemaati’nin ibadeti konusunda son günlerde birdenbire kendi şahsı üzerinde bazı yakınları tarafından baskı uygulandığını ifade etti.

Daha sonra Patrik Hazretlerinin de katıldığı görüşmede, konunun bir din ve vicdan işi olduğu, kiliselerin dedikodularla veya asılsız baskılarla yönetilemeyeceği ve din işlerinin böylesi yöntemlerle halledilemeyeceği konusunda görüş birliğine varıldı.

Patrik Hazretleri, bugün yurtdışındaki birçok ülkede, Ermeni Kilisesi olmayan bölgelerde, Türkiye’den giden Ermeniler’in Katolik, Protestan, Presbiteryen, Anglikan, Methodist ve daha başka birçok kiliselerde Ermenice törenler yaptıklarını ve bu gibi mezheplerin Ermeni Kilisesi mensuplarına konukseverlik ettiklerini anımsattı.

Yararlı görüşmenin sonunda, Patriklik Makamı’nın herhangi bir mahzur görmediği ve bunu yazılı olarak vakıf yönetimine tebliğ etmediği sürece, Presbiteryenler’in Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi’nde son üç yılda olduğu gibi, kendilerine yeni bir ibadethane buluncaya dek, ibadetlerine devam edebileceklerine karar verildi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: