İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Radikal: Çözümün adı `Van Grand´

Oteli yeniden açmaya hazırlanan Victor Bedoyan, “Vartan ismi Ermenice’de zafer değil gülveren demek” dedi. FOTOĞRAFLAR: OSMAN BEKLEYEN/DHA


LEVENT HARMAN

VAN – Ermeni asıllı Amerikalı işadamı Victor Bedoyan, Van’da geçen yıl satın aldığı otelin Vartan olan adını, ‘Bu isim Ermenice zafer demek’ tepkisi üzerine ‘Hotel Van Grand’ diye değiştirdi.

ABD’den sekiz yıl önce Van’a gelip halı ticaretine başlayan Bedoyan, Hükümet Konağı yakınındaki beş katlı ve iki yıldızlı Sirhan Otel’i satın alıp ‘Hotel Vartan’ adını verince şimşekleri üzerine çekti. Otelin Turizm Bakanlığı’nca verilen iki yıldızlı plaket ve işletme belgesi, daha sonra ‘yapılan tadilatın yönetmenliğe aykırı olduğu ve Bedoyan’ın çalışma izni bulunmadığı’ gerekçesiyle iptal edildi. Valilik oteli kapattı.

Bedoyan’ın Van İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma istemiyle 17 Eylül 2001’de açtığı dava 4 Temmuz 2002’de sonuçlandı. ‘Kapatma kararının iptali’ kararı çıkınca oteldeki mühür söküldü.

Oteli işletmeye açma hazırlıklarını sürdüren Bedoyan, ‘Hotel Vartan’ adını, ‘Hotel Van Grand’ olarak değiştirdiğini açıkladı. Bedoyan, otelin adını Emniyet Müdürlüğü’nün de isteği doğrultusunda değiştirdiğini belirterek, “Otelle ilgili illegal hiçbir çalışma içinde bulunmadım. Vartan Ermenice ‘zafer’ değil ‘gülveren’ anlamına gelir. Çok küçük şeyler için büyük problemler yaratılmasını ayıplıyorum. Bu konudaki olumsuz haberler Türk turizmi açısından zararlı oldu.

Önümüzdeki hafta içinde ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde görevli bir ticaret ataşesi, bu konuda incelemelerde bulunmak üzere Van’a gelecek” dedi.

Van’da ‘Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni Çeteleri Tarafından Katliama Uğramış Mağdurlar Derneği’ üyeleri, ‘Bedoyan’ın takipçisi olacaklarını’ söyledi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: