İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İran’a gözdağı

Hazar’daki Azeri petrolüne göz diken ve savaş uçaklarıyla taciz eylemlerinde bulunan İran’a diplomatik uyarıdan sonra şimdi de Bakü’den askeri bir mesaj iletilecek.

Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu yarın Bakü’de Kara Harp Okulu’nun mezuniyet töreninde, ‘Bakü’nün yanındayız’ diyecek.

Dünyaca ünlü Türk Yıldızları grubu da üç gün boyunca Bakü semalarında gösteri uçuşları yapacak. Tahran ve Erivan’ı tedirgin eden gösterilerin ilki yarın Azadlık Meydanı üzerinde gerçekleşecek. Cumartesi günü de mezuniyet töreninde yıldızlar izlenecek.

Türkiye, iki hafta önce Hazar Denizi’ndeki enerji havzalarında hak iddia eden ve Bakü’ye karşı tehditkár bir politika izlemeye başlayan İran’ı, diplomatik yollardan sonra ‘askeri’ yolla da uyarmaya hazırlanıyor.

Azerbaycan-İran gerginliğinin ardından, bölgede büyük merakla beklenen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun iki günlük Bakü gezisi yarın başlıyor. Gezi öncesinde İran, Rusya ve Ermenistan başta olmak üzere tüm dikkatler şimdiden Orgeneral Kıvrıkoğlu’nun Azerbaycan ziyareti boyunca vereceği mesajlara çevrildi. Ankara son olarak, Azerbaycan’ın karasuları ve hava sahasını ihlal eden, tehdidi askeri boyuta kadar vardıran İran’a bunun kabul edilemez olduğunu ve Azerbaycan’a verdiği desteği net bir şekilde ifade etmişti.

Bölgede, Türkiye’nin Kafkaslara ‘‘muhteşem dönüşü’’ olarak yorumlanan Orgeneral Kıvrıkoğlu’nun gezisinde, Ankara en üst rütbeli komutanı aracılığı ile bölgede lider konumda, ‘Asla bir istikrarsızlık veya ülkelerin birbirini tehdit yolu ile kazanımlar elde etmesine izin vermeyeceğini’ seslendirecek.

ORDUYU İNCELEYECEK

Genelkurmay Başkanı, Bakü’de Türk öğretmenlerin de bulunduğu Kara Harp Okulu’nun ilk mezunlarının törenine katılacak ve Devlet Başkanı Haydar Aliyev ve diğer üst düzey askeri ve sivil yetkililerle görüşecek. Orgeneral Kıvrıkoğlu, geri kalan bölümde ise Azeri ordusunun modernizasyon projeleri ile mevcut gücü hakkında incelemelerde bulunacak. Türkiye, uzun süreden beri bu ülkeye teknik ve pratikte önemli siyasi ve askeri destek veriyor.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: