İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SÖZDE İDDİALARA TÜRKLERDEN KARŞI ATAK

ABD Başkanı George Bush’un “sözde” soykırımı tanıması için, bu ülkedeki Ermeni lobisinin girişimlerine karşı, ABD’deki Türkler de karşı atağa geçti. Bu arada Ermeniler’in, sözde soykırımı anma günü olarak kabul ettikleri 24 Nisan yaklaşırken, Bush’un nasıl bir açıklama yapacağı ise merakla bekleniyor.

Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin girişimiyle başlatılan kampanya çerçevesinde, sözde soykırımı tanımaması için Bush’a çağrıda bulunuluyor. Bu ülkede yaşayan Türkler, Bush’a gönderdikleri mektuplarla, Birinci Dünya Savaşı sonunda yaşanan olaylarda, her iki tarafın da acılar çektiği ve bu olayların soykırım olarak adlandırılmasına imkan olmadığını ifade ettiler. Mektuplarda, Ermeni soykırımı iddiası kampanyasının arkasında siyasi nedenler olduğu vurgulanırken, ABD Başkanı’na adil davranması çağrısında bulunuldu. Mektuplarda ayrıca, tarihçilerin haksız bulduğu Ermeni iddialarının tanınmasının Amerikan çıkarlarına hizmet etmeyeceği anlatıldı.

Ermeni lobisi, seçim kampanyası sırasında, “Ermeni acıları, benim yönetimimde gerektiği gibi tanınacaktır” sözü veren Bush’a karşı sözde soykırımı tanıması için baskı uyguluyor.

Yorumlar kapatıldı.