İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zaman: Daşnaklar rahatsız

Zaman Gazetesinde yer alan habere göre ABD’nin, Karabağ sorununa çözüm çalışmalarına hız verdiği bir dönemde, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Washington’da temaslarda bulunurken, Ermenistan’ı perde arkasından yöneten Daşnak Partisi, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan’ın Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ile Florida’da 3 Nisan’da yapacağı görüşme öncesinde uyarı gibi bir bildiri yayımladı.

Ermenistan’ın Armenpress ajansının dünkü haberine göre, bildiride ilkelerin birincisinin, ”yapılacak bir anlaşma, ya Karabağ’ın Ermenistan ile birleşmesini ya da en azından bağımsızlığını içermesi” olduğu belirtildi.

Bildiride, Karabağ sınırlarının dışında olan, ancak Ermeni işgali altında bulunan bölgelerin iadesi konusunun da müzakere konusu yapılmaması gerektiği iddia edilerek, ”Karabağ’ın sınırlarının yeniden çizilmesi gerektiği” savunuldu. Bildiride, ”Bu sınırlar belirlenirken, Ermenilerin tarihsel hakları, Karabağ topraklarının güvenlik ihtiyaçları dikkate alınmalı” görüşü savunuldu. Bildiride, Karabağ’ın güvenliğinin garanti altında olmasının da Karabağ ile Ermenistan arasındaki bölgenin tümüyle Ermenilerin elinde kalmasından geçtiği öne sürüldü. Bu ifadeler, Ermenistan ile Karabağ arasında bir koridor kalması, kalan topraklardan Ermeni güçlerinin çekilmesi şeklinde müzakerelere konu olan tezin de kabul edilmediği anlamına geliyor.

Azerbaycan ile Nahçıvan arasında, ”Ermenistan’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve ulusal güvenliğini ihlal edecek şekilde bir bağlantı açılmasının kabul edilemeyeceği” de vurgulanan bildiride, Türkiye’nin müzakere sürecinde taraf ya da arabulucu, uzlaştırıcı olmasının da kabul edilemeyeceği belirtildi. Ermenistan’da sessiz bir darbeyle devrilen Levon Ter Petrosyan devrinde yasaklı olan Daşnak Partisi, Koçaryan’ın iktidarı almasının ilk gününde serbestlik kazanmıştı. Ermenistan’da ciddi birçok siyasi gözlemci, Daşnakların, seçimlerde hezimete uğramalarına karşın ülkeyi perde arkasından idare ettiği görüşünde.

Öte yandan, iki liderin yapacağı görüşme öncesi ABD’de temaslarda bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüştü. Oskanyan, Powell’ın yanı sıra ABD Başkanı George Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condaleezza Rice ile de bir araya geldi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: